Održan je Sedmi rok kamp za devojčice!
Održan je Sedmi rok kamp za devojčice!

Završen Sedmi rok kamp za devojčice!

Ovogodišnje, sedmo izdanje Rok kampa za devojčice, održano je od 25. do 31. avgusta na Rudniku. Novu generaciju rokerki činilo je 35 devojčica uzrasta 11-15 godina iz cele Srbije (Beograd, Zrenjanin, Kikinda, Trstenik, Boljevac, Užice, i dr). Devojčice su provele sedam dana učeći osnove sviranja bas gitare, električne gitare, bubnjeva i klavijatura, kao i osnove snimanja i produkcije zvuka, pevanja i komponovanja. Uz podršku mentorki, na kampu je oformljeno osam bendova i jedna grupa za muzičku produkciju. Devojčice su za samo sedam dana osmislile imena bendova, vizuelni identitet, napisale tekstove i komponovale devet originalnih pesama i produkovale jedan muzički spot.

Sedmi rok kamp za devojčice – Rudnik, 2024. Foto: Dunja Karanović

Devojčice su podučavale mlade muzičarke sa domaće alternativne scene

Mentorke za električnu gitaru ove godine bile su Aleksandra Stamenković, gitaristkinja sveženskog metal benda Jenner i alumnistkinja Rok kampa za devojčice, gitaristkinja Milica Mitić. Osnove sviranja bas gitare devojčice su učile od Marije Uzunovske Pavlović (bendovi Nevreme i Noćni putnici) i Galice Pivač (Čuvari Stvari). Mentorke za bubnjeve bile su Jelisaveta Todorov, bubnjarka benda Vizelj, i Viktorija Milošević, bubnjarka benda Khargash i alumnistkinja Rok kampa za devojčice. Mentorke za klavijature bile su muzička edukatorka Milena Miladinović i multiinstrumentalistkinja Marija Nikolić aka DJ Časna Sestra. Osnove muzičke produkcije i snimanja zvuka devojčice su učile od Sofie Kuzmanović i Ariadne Vrljanović Zhao, poznate pod umetničkim pseudonimom Realma. Časove pevanja i pisanja tekstova držala je mentorka Iva Mišović, poznatija pod umetničkim imenom Iva Lorens.

Sedmi rok kamp za devojčice, Rudnik 2024. Foto: Dunja Karanović

Završni koncert održan u Domu kulture na Rudniku

U subotu, 31. avgusta, devojčice su izvele svoje autorske numere izvele pred punom salom Doma kulture “Vojislav Ilić” na Rudniku. Publika je imala priliku da uživa u sjajnoj atmosferi i rokenrol zvuku koji je pratio tekstove o stvarima koje su devojčicama važne – prijateljstvu i druženju sa vršnjakinjama, školi, putovanjima, ali i nefer standardima lepote i društvenim očekivanjima koja se devojčicama danas nameću.

Sedmi rok kamp za devojčice, Rudnik 2024. Foto: Dunja Karanović

Pored časova muzike sa mentorkama, devojčice su tokom kampa pohađale i edukativne radionice posvećene komunikacijskim veštinama, samopouzdanju, javnom nastupu i razbijanju treme. Tokom kampa su imale priliku da gledaju i dokumentarni film “Sanjalice” posvećen prvom sveženskom rok bendu u Jugoslaviji, VIS Sanjalice. Zahvaljujući gostujućoj predavačici, antropološkinji i aktivistkinji Nađi Duhaček, upoznale su se i sa društvenom igrom “Kad porastem biću super”, koja je posvećena istaknutim ženama, naučnicama, aktivistkinjama, umetnicama i književnicama kroz istoriju i danas. 

Sedmi rok kamp za devojčice, Rudnik 2024. Foto: Dunja Karanović

Bez obzira da li naše male rokerke odluče da nastave da se bave muzikom kad porastu, Rok kamp za devojčice im je pružio jedinstveno iskustvo koje će ih osnažiti da razbijaju predrasude o tome šta sve devojčice mogu i ne mogu da postignu, da veruju u sebe i svoje stavove, i da, uz malo sreće, zajedno kreiraju ravnopravniju i dinamičniju kulturnu scenu u Srbiji.

Sedmi rok kamp za devojčice, Rudnik 2024. Foto: Dunja Karanović

Organizacioni tim Rok kampa za devojčice ove godine su činile Ana Janković, Maja Josić, Milica Crkvenjakov, Nevena Prvulj, Marina Balaž i Dunja Karanović. Podršku tokom kampa pružile su nam i volonterke, članice Alumni kluba Rok kampa za devojčice, Mia Lehki, Tara Vuković, Petra Stošić i Iskra Radović.Zahvaljujemo se na gostoprimstvu  Seoskom domaćinstvu “Čuvarkuća”, Domu kulture “Vojislav Ilić” na Rudniku, i OŠ “Arsenije Loma”.

Sedmi rok kamp za devojčice, Rudnik 2024. Foto: Dunja Karanović

 

Sedmo izdanje Rok kampa za devojčice podržali su Ambasada SAD u Srbiji, Mama Cash fondacija, Frida fondacija, i Trag fondacija i Ministarstvo kulture Republike Srbije. Projekat su podržali Balkanrock, Headliner magazin i Proto radionica.